Pióra wieczne powszechnie kojarzą się z elegancją. Przywodzą na myśl również kolejny etap edukacji bądź niezwykle ważną uroczystość. W ofercie producentów znajdują się różne rodzaje piór wiecznych. Jak się okazuje, świetnie radzą sobie z nimi również dzieci. Jednocześnie nie trzeba martwić się kleksami, plamami, a także kartkami poprzecinanymi stalówką. Kupienie pióra wcale nie jest takie proste.
Większość osób uwzględnia wyłącznie walory estetyczne pióra, nie uwzględniając innych elementów. Dorośli, którzy mają już ukształtowane pióro nie będą mieli problemów i poradzą sobie z każdym. Kiedy jednak szukamy pióra dla dziecka bądź nastolatka, sytuacja wygląda nieco inaczej. Dlatego pod uwagę należy wziąć przynajmniej kilka istotnych czynników. Poniżej przedstawiamy te najważniejsze.
Pióro dla sześciolatka
Naukę pisania można maluchowi istotnie ułatwić, wybierając odpowiednie pióro. Jakimi cechami powinno charakteryzować się pióro przeznaczone dla początkującego użytkownika? Zobaczmy.
Profilowany uchwyt
Nauka pisania to na początkowym etapie nauka poprawnego trzymania pióra. Kciuk powinien je przytrzymywać z boku, z górny delikatnie zgięty palec wskazujący, zaś od spodu powinien robić to palec środkowy. Dlatego dobrym wyborem okazują się być pióra mające profilowany uchwyt. Przykładem takiego modelu jest między innymi pióro Simple wyprodukowane przez firmę Zenith. Dodatkowym jego atutem jest naprawdę atrakcyjna cena wynosząca około dziesięć złotych. W sprzedaży dostępne są również pióra mające trójkątny kształt. Wymusza on prawidłowe trzymanie podczas pisania. Przykładem takiego pióra jest model Twist od firmy Pelikan. Za to pióro trzeba jednak zapłacić nieco więcej bo około czterdzieści złotych. W sklepach znaleźć można również silikonowe nakładki, dzięki którym pióro nie ślizga się w dłoni. W efekcie dziecko ma nad nim większą kontrolę.
Lateralizacja
Na ogół dominująca strona ciała ustala się zanim dziecko rozpocznie naukę. Wielu producentów wychodzi naprzeciw potrzebom dzieci zarówno prawo-, jak i leworęcznych, oferując pióra zaprojektowane specjalnie z myślą o jednych i drugich. Wśród propozycji godnych uwagi wymienić należy między innymi pióro Griffix marki Pelikan.
Stalówka
Najlepszym wyborem dla dziecka jest pióro z elastyczną stalówką typu flex, która zakończona jest kuleczką. Jest to efekt braku dostatecznej kontroli nad siłą nacisku. Taka stalówka nie rozwarstwi się w momencie, kiedy dziecko zbyt mocno dociśnie ją do papieru. Wybierając stalówkę, warto postawić na tą o grubości kreski B. Na początku nauki dzieci piszą litery naprawdę duże, dlatego stalówka gwarantująca grubą kreskę jest najlepszym wyborem.
Waga
Na początku najlepiej sprawdzi się pióro lekkie. Trzeba bowiem pamiętać, że mięśnie dłoni sześciolatka nie są dostatecznie rozwinięte, co nie pozwala na pisanie ciężkim piórem. Dlatego najlepszym wyborem będzie pióro mające plastikową obudowę. To metalowe może być zbyt ciężkie, co w konsekwencji zniechęci malucha do posługiwania się takim przyrządem do pisania.
.