Odkąd w roku 1983 Lewis Edson Waterman przygotował pierwsze napełniane pióro wieczne na rynku produktów piśmienniczych zmieniło się bardzo wiele. Obecnie do wyboru mamy wiele różnych piór, które różnią się nie tylko kolorami i tym jak są finezyjnie wykonane, ale także elementami konstrukcyjnymi. Niektórzy preferują pióra, które kreślą delikatne cienkie linie, inni wolą grube oraz wyraźne pismo.
A to wszystko sprawia, że wybór tego jednego idealnego produktu może sprawiać kłopot. Znaczenie przy wyborze mają szczegóły. Warto sprawdzić jak dobrać pióro wieczne i jakie elementy przy wyborze są kluczowe.
Stalówka
To oczywiście serce każdego pióra, które najbardziej decyduje o jakości, wpływa także na wygodę pisania i to jak będą prezentować się litery, jak gruba będzie kreska. Różne są grubości stalówek, różne rodzaje zakończenia, zaokrąglone, skośne. Dopasowanie dotyczy także skosu pod kątem tego czy lewo czy praworęczna osoba będzie z takiego pióra korzystać. Najlepiej zdecydować się na stalówkę prostą, która ma uniwersalne zastosowanie i kreśli linie różnej grubości. Pamiętać trzeba o zasadzie, że im grubsza i sztywniejsza jest stalówka, tym grubsze i mniej różnorodne są linie. Jeśli ktoś stawia drobne litery powinien wybrać cienką stalówkę. Osoby używające pióra częściej i bardziej wyćwiczone w pisaniu piórem mogą się decydować na skośne stalówki do pisania kursywą.
System napełniania – naboje albo konwertery
Najwygodniejszą opcją będzie pióro na naboje. Ich wymiana jest prosta i wygodna, trzeba tylko pamiętać, że jeśli ma się konkretny produkt określonego producenta to będzie trzeba się liczyć z tym, że do niego dopasowany będzie konkretny rodzaj nabojów. Dlatego jeśli kupi się inną markę czy produkt uniwersalny to taki nabój nie będzie pasował.
Czytaj również: Nowoczesne czy tradycyjne wyposażenie biura?
Jeśli nawet są jakieś zamienniki to niekoniecznie będą one gwarantowały taki sam komfort pisania. Pióra z konwerterami i tłoczkami są o tyle ciekawe, że napełnić można je dowolnym atramentem. Nie trzeba wiązać się z jedną firmą od nabojów. Obsługa tych piór nie będzie stanowić problemu, konwertery są stale zintegrowane z piórami i można je wyciągać oraz napełniać poza piórem.
Jakość materiału
O klasie pióra decydować będą tworzywa, z których wykonywane są poszczególne elementy. Najtańsze pióro kosztować będzie kilkanaście złotych, ale to raczej produkt dla dzieci, nie nadaje się do prawdziwego, pięknego pisania. Najdroższe i najtrwalsze są pióra wykonywane z materiałów szlachetnych. Warto także zwrócić uwagę na wagę czy sposób zamykania. Zamknięcie na klik będzie wygodniejsze, zakręcane pióra już będą wymagać zaangażowania.
Wygoda pisania
Pióro powinno idealnie pasować do dłoni. Niektórzy wolą ciężkie i solidne pióra, dla innych podstawą wyboru będzie lekkość i solidne tworzywo, najczęściej plastik. Jak wybrać produkt dobrej marki? O tym czy produkt będzie dobry oczywiście będzie decydować również to jaka firma je przygotowała. Trzeba pamiętać, że wiodący producenci rzeczywiście są godni zainteresowania a przygotowywane przez nich produkty są na najwyższym poziomie. Warto jednocześnie pamiętać, że estetyka konkretnego pióra tak naprawdę powinna być ostatnim elementem, na jaki będziemy zwracać uwagę.
.